ترجمه کتاب «دنیای کوانتوم؛ نظریه‌ای آزاردهنده در قلب واقعیت» فهم دنیای کوانتوم بدون محاسبات دردسرساز ریاضی را ممکن کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، علم کوانتوم از مباحث جذاب و پرطرفدار علم فیزیک است که کاربردهای آن نیز روزبه‌روز آشکارتر می‌شود: از مهبانگ تا تزانزیستورهای امروزی. حوزه وسیعی که شاید اینشتین، پلانک، بور، هایزنبرگ، شرودینگر، فرمی و دیراک نیز چنین گستردگی را پیش‌بینی نمی‌کردند.

کتاب «دنیای کوانتوم؛ نظریه‌ای آزاردهنده در قلب واقعیت» که پژوهشگران مجله نیوساینتیست به سرپرستی آلیسون جرج آن‌را تدوین کرده‌اند، مبانی و چارچوب‌های دنیای کوانتوم را به‌نحوی که خواننده بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند، از مباحث ساده به پیچیده با زبانی روان و بدون محاسبات دردسرساز ریاضی، ارائه می‌کند. «به دنیای عجایب خوش آمدید»، «سفری در جهان کوانتوم»، «همه این مفاهیم به چه معناست؟»، «جادوی کاربردی»، «اطلاعات و محاسبات کوانتومی»، «زیست‌شناسی کوانتومی»، «در جستجوی واقعیت» و «عالم کوانتومی»، هشت فصل این کتاب هستند.

در کتاب حاضر، به جنبه‌های علمی، فلسفی و تاریخی کوانتوم پرداخته شده است. علاوه بر دیدگاه محض فیزیکی، به جنبه‌های دیگری ازجمله زیست‌شناسی کوانتومی، محاسبات کوانتومی و کیهان‌شناسی نیز توجه ویژه شده و به این ترتیب، خواننده از نگاهی صرفا مجرد به یک شاخه از فیزیک محض رها می‌شود و درمی‌یابد که این علم واقعی‌تر از چندین فرمول پیچیده ریاضی است.