انجمن مجازی مترجمین ایران یک انجمن حرفه ­ای است که هدف اصلی آن تلاش در جهت ارتقاء جایگاه ترجمه به عنوان رشته­ ای کاربردی در نظام علمی کشور می­ باشد همچنین گسترش، پیشبرد، ارتقاء علم و دانش و کاربرد ترجمۀ فنی و توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص در زمینه‌های مرتبط نیز از دیگر اهداف این انجمن است. بعلاوه این انجمن با همکاری مترجمان شفاهی و کتبی، مدرسین، مدیران پروژه، متخصصین شبکه و نرم ­افزار، دانشگاهها و نهادهای دولتی اهداف فراحرفه­ ای مانند کارآفرینی و ایجاد شغل را نیز دنبال می­ نماید که در این راه برای افزایش کیفیت ترجمه و توسعۀ خدمات به شاخه ­های گوناگون، خیل عظیمی از متخصصین رشته­ های دیگر نیز ما را یاری می­ کنند. انجمن مجازی مترجمین ایران در راستای نیل به اهداف مذکور، برنامه­ ها و خدمات مختلفی را ارائه می­کند:

  • همایش سالیانه: بزرگترین همایش انجمن می ­باشد که در پاییز هر سال در یکی از شهرهای بزرگ ایران برگزار می­ گردد. این همایش شامل ارائۀ مقالات، کارگاههای آموزشی، نمایشگاهها، مراسم اهداء جوایز و بورسهای تحصیلی، بازاریابی شغلی و ارائه آخرین پیشرفتها و دست­آوردها در ترجمه می­باشد.
  • گواهینامه: انجمن آزمونی را در ۱۲ زوج زبانی مختلف برگزار می­ نماید (که البته هرکدام از زوجهای زبانی، خود نیز دارای زیرمجموعه­ های مختلف می­ باشند). دریافت گواهینامۀ صادره از انجمن به مترجمان این امکان را می­دهد که علاوه بر برخورداری از مزایای فرصتهای شغلی انجمن، مهارت خود را در یک یا چند زوج زبانی مستند سازند.
  • توسعۀ حرفه­ ای: انجمن تعدادی سمینار سالیانه در دانشگاههای مختلف برگزار می­ کند تا دست­آوردهای آموزشی و حرفه ای را در زبانهای مختلف در اختیار علاقه­ مندان قرار دهد.
  • اهداء جوایز و بورسهای تحصیلی: برای تشویق، تقویت و ترویج مترجمان حرفه­ ای و دانشجویان فعال در زمینه ترجمه، انجمن مجازی مترجمین ایران هدایا، جوایز و بورسهای تحصیلی مختلفی را در همایش سالیانه اعطا می­نماید.
  • بخش­ها: انجمن با داشتن بخش­های مختلف، امکان همکاری اعضاء با علاقۀ مشترک را فراهم آورده است تا فعالیتها بصورت موثرتری صورت پذیرد. هرکدام از این بخشها دارای خبرنامه، تریبون آنلاین، سمینارها و همایشهای مختص خود و نیز تعدادی زیرمجموعه می­باشند.
  • خدمات: انجمن با انتشار نشریات، گزارشات و مطالعات مختلف، ارائۀ کتابهای الکترونیک، معرفی فرصتهای شغلی و … خدمات ارزشمندی را به اعضای خود ارائه می ­دهد.

انجمن از اعضای دائم فدراسیون بین­ المللی مترجمین نیز می­ باشد.